Българските миньори и въздухоплаването
Първата половина на 30-те години на ХХ в. е трудна във финансов аспект за всички европейски държави заради „Голямата депресия“, засегнала целия свят. В тази обстановка българската армия е принудена да търси допълнителни начини за финансиране и подкрепа. За възстановяване на българското въздухоплаване се създава фонд „Подпомагане българското въздухоплаване – покупка (закупуване) на самолети“. През 1935 г. миньорите от мина „Перник“ събират чрез подписка и даряват на фонда сумата от 1 300 000 лв.
На 1 ноември 1935 г. Директорът на въздухоплаването в България, летецът Георги Попвасилев, придружен от няколко летци посещава мина „Перник“. Той предава лично на миньорите-дарители и на техния директор Радославов скромен дар – полилей, изработен от звездовиден мотор на двигател „Гном“ – 50 к.с. както и писмо в знак на признателност за техния жест. В него се казва:
„От мое име и от името на летците изказваме във Вашето лице голяма благодарност към подземните труженици за родолюбивия жест, който те проявиха спрямо нашето въздухоплаване. В момента, когато последното търпи големи лишения, поради ограничените средства на държавата, миньорите първи се притекоха на помощ и показаха на обществото, че има и други пътища за изграждане на мощно въздухоплаване. Фактът, че инициативата излезе от българския миньор, който се лишава от оскъдните си средства, за да помогне на своето въздухоплаване е от голяма ценност за нас, а същевременно и един силен намек на тия, които в материално отношение далеч надвишават нашия миньор. В знак на благодарност и по случай празника на мините позволете ми, Господин Директоре, чрез Вас да поднеса на миньорите от българските летци един малък възпоменателен подарък. Последният в материално отношение не представлява почти нищо в сравнение с това, което сториха миньорите за въдухоплаването, обаче в морално отношение той е голяма ценност, взет от „пантеона“ на българското въздухоплаване. Моторът е един от тия, които са летели над Одрин и Цариград в Балканската война, когато българите за пръв път в света употребиха самолета като бойно средство…“.