Първите стъпки на въздушната фотография
Фридрих Вилхелм Геснер е роден на 2 август 1890 г. в Германия. Първоначално учи в Дармщат, а след срещата си с известния немски пионер в авиацията Аугуст Ойлер се запалва по летенето. Като офицерски кандидат Фр. Геснер участва в Първата световна война. При настъплението във Франция проявява изключителна храброст и за заслугите си е награден с „Железен кръст“ II ст. По-късно е произведен в чин подпоручик и награден с „Железен кръст“ I ст.
През 1916 г. Геснер постъпва във въздушните войски, където се обучава за наблюдател. В състава на 30-то аеропланно отделение на Западния фронт той проявява завидни качества на фотограф – една нова длъжност в авиацията. По време на войната лети и на Солунския фронт при Удово крило до крило с българските летци от 2-ро аеропланно отделение. За смелите си полети е награден от българското главно командване с орден „За храброст“ IV ст., а българските пилоти го наричат „Войводата“.
След Първата световна война Вилхелм Геснер става ръководител на компанията „Дойче Луфт-Реедерай“ (DLR), която се занимава с въздушна фотография. Под натиска на нацисткия режим през 1934 г. големите аеропланни компании Юнкерс Луфтбилд, Аерокартографски институт и Дружество за Фотограметрия са принудително обединени в Ханза Луфтбилд (HLB). От този момент нататък, под ръководството на Вилхелм Геснер, тя се превръща в една от най-големите компании за въздушна фотография в света. От 1939 г. Геснер е председател на немското дружество по фотограметрия, а от юни 1940 г. е редактор на списанието „Фотограметрия и въздушна фотография“ (“Bildmess und Luftbildwesen”). Автор е на книгата „Der Einsatz der Hansa-Luftbild G. m. b. H. für die Schaffung der Deutschen Grund und Katasterplan Karte“ (Използването на компанията Ханза Луфтбилд за създаването на немската поземлена и кадастрална карта).