Демонстративните полети на Ото Бройтигам по безмоторно летене в България
През 1938 г. известният пилот Ото Бройтигам – носител на четвъртата награда от Рьонските състезания, решава да извърши демонстративни полети по безмоторно летене в България. Бройтигам прелита от Берлин до София с безмоторника „Хабихт“, влачен от летеца Ханс Хайнеман, който пилотира моторната машина Фоке-Вулф-44 „Щиглиц“. Излитането е на 18 юни 1938 г. от летище Рандсдорф до Берлин. Разстоянието от 1600 км до София е изминато за сравнително кратко време, без какъвто и да е дефект в машините или грешка на екипажа.
В България Бройтигам извършва няколко пробни полета с безмоторника „Краних“ над Софийското поле, като се откача от моторната машина на височина 300 – 400 м над летище Божурище. При тези полети е придружаван от български безмоторни летци, за които ползата от опозваването на съвремененния рекорден безмоторник, е голяма. На 27 юни Бройтигам лети с безмоторния летец Владимир Соколов със задача да излети от Божурище и да кацне на Пловдивското летище. След 5 часа и 3 минути летене и изминаване на 150 км се приземяват в Пловдив. На 29 юни Бройтигам е придружаван от подпоручик Мушанов и излита от Божурище, като каца в с. Водица (Поповско) слез 8 часа и 17 минути и изминати 252 км. На 3 юли той лети с пилота Тодор Иванов от летище Божурище за Варна. Задачата е изпълнена след 8 часа и 45 минути, достигната е височина от 3000 м и прелетяно разстояние от 390 км.
Освен тези полети Бройтигам взима участие в показните безмоторни летения на 30 юни 1938 г. на летище Божурище. Пред множество официални лица дипломати, висши офицери, начело с Началник щаба на войската ген. Христо Пеев и хилядна ентусиазирана публика демонстрира със скоростния безмоторник „Хабихт“ различни акробатични номера като отвесен и водоравен свредел, свещ, плъзгане на опашка, лупинг напред, гръбно летене със завои, отвесни осморки и др. За своето изпълнение Ото Бройтигам е поздравен лично от Началника на въздушни войски ген. Васил Бойдев.