Полско-българското авиационно шоу от 1933 г.
На 17 април 1933 г. на летище Божурище се провежда впечатляващо полско-българско авиационно шоу. Организатор е Българският аероклуб и полският пълномощен министър граф Тарановски. Показани са българските аероплани, произведени в ДАР – Божурище. В халето на аеропланната работилница е открита въздухоплавателна изложба. На шоуто присъстват повече от 30 000 софиянци, извозени с повече от 8 влака.
Освен официалните лица сред зрителите има много журналисти и специалисти, които споделят своите преживявания на страниците на периодичните издания. Известният изследовател на българската авиация и пилот от Първата световна война Асен Юрданов пише: „Всички въздушни акробации тъй смели и страшни, които бяха изпълнени при тия тържества от наши и полски авиатори, показаха на всички присъстващи докъде е отишла днес строителната аеропланна техника и какво може да направи една дресирана човешка ловкост.“ Той е силно впечатлен от изпълненията на полския пилот поручик Йозеф Орловски, който „с бързината на светкавицата“ извършва вертикални спускания и изкачвания, лупинги, спирални падания, известни като„падащ лист“ и изкачвания, плъзгане по едно крило и продължително летене (до 10-12 минути) „по гръб“, като в това положение извършва кръгове и спирали и „всичко това публиката следеше с впит в апарата поглед и със затаен дъх в гърдите си. Защото една само грешка или невнимание от страна на пилота водеше към явна смърт.“
Д-р Захари Ганов, редактор на списание „Газова защита и авиация“ е особено впечатлен от скоковете с парашут, както и от създадената димна завеса, която обаче поради появилия се вятър не постига желания ефект.
Успешното представяне на полските пилоти е отбелязано с тържествен прием, организиран на следващия ден от полският пълномощен министър граф Тарановски и неговата съпруга графиня Тарановска. Внушително е българското военно присъствието. Сред поканените са военният министър генерал Кисьов, началник щаба на армията генерал Бакърджиев, генерал Соларов, Директорът на Въздухоплаването полковник Иван Михайлов, български авиатори, журналисти и видни столични семейства.
Сърдечната атмосфера на полско-българския празник на авиацията в Божурище е отразена и в обширна статия в списание „Скридлата Полска“ от 1933 г.