Първият масов парашутен скок
На 26 юли 1930 г. руските парашутисти осъществяват първия в света масов скок край Воронеж под ръководството на военните пилоти Л. Минов и Я. Мошковски. От този момент датата се счита за рождение на руския национален парашутен спорт. Седмица по-късно, на 2 август 1930 г. е извършен и първия в историята десант с парашут. Той се разиграва по време на демонстративно учение на ВВС при Московския военен окръг. Отново под ръководството на Л. Минов и Я. Мошковски, 20 парашутисти се приземяват във „вражеския тил“, а оръжията им – пушки, картечници и боеприпаси – са спуснати от самолети Р-1 в парашутни торби. Така се поставя началото на руските въздушно-десантни войски.
През юни 1940 г. край Ростов трима руски парашутисти скачат от 9000 м. височина. Заради разредения въздух, те са оборудвани с кислородни апарати и топли костюми, тъй като температурата по време на скока достига до – 40° C. Те се спускат в продължение на 5000 м, тъй като парашутите им се отварят на височина от 4000 м., а след скока дрехите и оборудването им са били покрити със скреж.
В исторически план руснаците са новатори и постигат изключителни постижения в световния парашутизъм. Тяхно е и първото в света изобретение на парашут в раница, дело на лейтенант Глеб Котелников, патентован на 4 юли 1924 г. под № 1607.
Заедно с мъжете се откроява и фигурата на Валентина Закорецкая – многократна световна шампионка в парашутизма, единствената жена с 10 000 скока. Само двама мъже успяват да подобрят постижението й. При мъжете международният майстор на спорта Юрий Баранов става 48-кратен световен рекордьор в парашутизма. До 1985 г. той изпълнява 13 800 скока – единственият спортист в света с такова постижение.