САЩ и СССР заедно в Космоса
На 17 юли 1975 г. се осъществява Първият международен космически полет чрез скачването на космическите кораби на САЩ и СССР, а програмата е озаглавена „Експериментален полет на Аполо-Союз“.
Главната цел на съвместния полет е постигане на „разведряване“ в обтегнатите отношения между СССР и САЩ от времето на Студената война, както и приключване на Космическата надпревара, започнала между двете страни през 1957 г. с изстрелването на „Спутник-1“.
Руският екипаж се състои от космонавтите Алексей Леонов и Валери Кубасов. Те излитат с КК „Союз 7К-ТМ“ на 15 юли от космодрума в Байконур, Казахстан, издигнати от ракета „Союз-У“. Американските астронавти са Томас Стафорд, Ванс Бранд и Доналд „Дек“ Слейтън, които излитат от космически център „Джон Ф. Кенеди“, Флорида с КК „Аполо ЦСМ-111“, изстрелян от ракета „Сатурн IБ“.
Скачването е осъществено на 17 юли на максимална височина на полета 231 км. Няколко часа след това командирите на двата кораба А. Леонов и Т. Стафорд извършват първото международно ръкостискане в открития Космос през отворения общ люк. При събирането на екипажите в един от космическите кораби е прочетено обръщение от съветския лидер Леонид Брежнев и е получено телефонно обаждане от американския президент Джералд Форд. Мисията е счетена за голям успех и приключва на 21 юли за Союз 7К-ТМ“ и на 24 юли за „Аполо ЦСМ-111“.