Дирижабълът на Дюпюи
На 2 февруари 1872 г. е извършен успешен полет с дирижабъл, конструиран от френския политик и корабостроител Станислас Анри- Лоран Дюпюи де Лом ( Stanislas-Henri-Laurent Dupuy de Lôme).
Той е роден на 15 октомври 1816 г. в Париж, Франция. Дюпюи е възпитаник на парижката Политехническа школа. Проектира военни кораби, военноморски парни двигатели, управляеми балони, участвал е в разработването на подводница „Жимнот”( фр.Gymnote).
През 1870 г. де Лом посвещава голяма част от времето си, за да усъвършенства своя практичен плавателен балон, за което френското правителство му оказва съдействиe. За изпълнението на проекта му е отпусната сумата от 40 000 франка. Така той успява да построи един от първите плавателни балони, наименуван на своя създател. Дирижабълът е с дължина 36 м, 14,84 м диаметър и 29 м широчина, с максимален обем 3,454 куб. м. Задвижва се с двигател от 2 конски сили (1,5 kW) и достига скорост от 9 до 11 км/ч. Първото изпробване на балона е под ръководството на самия Дюпюи и неговият син и асистент, Густав Жеде и г-н Йон.
Станислас Дюпюи умира на 1 февруари 1885 г.