Космонавтика
ПЪРВИ КОСМИЧЕСКИ ПОЛЕТ
Колекцията съдържа един от уникатите на музея – оригиналния спускаем апарат на космическия кораб „Съюз-33”, с който първият български космонавт Георги Иванов и руският космонавт Николай Рукавишников се приземяват на 12 април 1979 г. Богатият снимков материал дава възможност на посетителя да се запознае с подготовката и провеждането на полета. Колекцията се допълва и с гостуващите експонати от Националния исторически музей: скафандъра на Георги Иванов, парашута с площ 1000 м2, работния костюм, неприкосновения авариен запас на космонавта, прибори за космически изследвания и др.
- Спускаемият апарат на КК „Союз-33“ от полета на ген.-лейтенант Георги Иванов през 1979 г.
- Костюмите на ген.-лейтенант Георги Иванов от полета му през 1979 г.
- Носим авариен запас на ген.-лейтенант Георги Иванов от полета му през 1979 г.
- Пилотският шлем на ген.-лейтенант Георги Иванов
- Списание „Български воин“ с автограф на ген.-лейтенант Георги Иванов
- Юбилеен знак „Първи съвместен космически полет“, 2019 г.
ВТОРИ КОСМИЧЕСКИ ПОЛЕТ
На 7 юни 1988 г. космонавтите Анатолий Соловьов, Виктор Савиних и Александър Александров излитат с космическия кораб „Съюз- ТМ- 5”. Космическият кораб се скачва с орбиталната станция „Мир” и в продължение на десет денонощия екипажът работи по научно-техническата програма „Шипка”. На 17 юни космонавтите се приземяват успешно и доставят на земята ценни изследвания, разширили обхвата на техническата наука.
Богат снимков материал запознава посетителите с излитането, изпълнението на програмата и успешното приземяване на екипажа.
- Екипажът на космически кораб „Союз ТМ-5“ Анатолий Салавьов, Виктор Савиних и Александър Александров
- Стартът на космическия кораб „Союз ТМ-5“, 7 юни 1988 г.
- Космонавтът Александър Александров след приземяване на спускаемия апарат
- Юбилейна монета „Втори съвместен космически полет“, 1988 г.
- Юбилейни марки
ПРИБОРИ
На 1 декември 1972 г. за първи път българска апаратура е изведена в орбита на Земята, с което България се нарежда на 18-о място в списъка с „космически държави“ на ООН. Посетителите могат да видят български прибори, проектирани от учени на БАН, участвали в програмите „Интеркосмос“, „България 1300“, „Шипка“ и др.
- Диет-2
- Оранжерия Свет
- Р-400